Invertorová svářečka a jaké vybavení při sváření využijete?

25.07.2021

Proces svařování je v současné době běžným technologickým postupem na spojení dvou kovů. Tento postup nahradil historicky zastaralé nýtování, protože svary převyšují nýty nejenom v pevnosti a odolnosti, ale také v pracnosti jejich vytvoření. Zkušený svářeč může provést několik metrů velmi pevného svaru denně. K tomu mu perfektně poslouží invertorová svářečka a také kvalitní vybavení, bez něhož by se svářeč nikdy neměl vydávat do práce.

Proč mít svářečské oblečení?

Invertorová svářečka je sice na ovládání velmi jednoduchá a šikovný svářeč s ní nebude mít žádné problémy, ale přesto by nemělo dojít k podcenění bezpečnostního vybavení. Zvlášť pokud se chystáte svářet delší dobu, měli byste si pořídit kvalitní svářečské oblečení. Typicky se jedná o pevné rukavice, které jsou vyrobeny z hovězinové ušně s krytými švy. Díky tomu se skvěle hodí nejenom na svařování, ale také hrubší práci s kovem. Někteří svářeči často používají také speciální zástěru nebo ohnivzdornou kapuci. Tu využijete hlavně v rizikových prostorech.

Jak označit místo svaru?

Pokud jste někdy měli v ruce multifunkční konzoli od svářečky, pak určitě víte, že po zaklapnutí kukly toho moc nevidíte. Je třeba si pečlivě místo svaru označit, abyste spojili dané kovy v požadovaném místě. K tomu výborně poslouží speciální křída, která je odolná až do teploty 1 200 °C. Tím pádem se perfektně hodí pro svařování, pálení nebo hutnický průmysl. Díky speciálně vyvinutému chemickému složení křída čitelně kreslí na mastné i špinavé povrchy.

K čemu se používají kartáče?

Svářečka sice dokáže precizně spojit dva kovy, ovšem pouze v případě, že jsou oba povrchy precizně očištěny. Barva, prach a jiné nečistoty totiž narušují proces sváření, takže svářecí invertor nemůže pracovat správně. Ještě před započetím práce tedy uchopte pevný ruční kartáč nebo pilník a pečlivě očistěte svařované plochy. Nezapomeňte ani na očištění prostoru pro ukostření svářečky.

Při práci s kvalitní invertorovou svářečkou využijete nejenom svářecí oblečení, ale také mastkovou křídu či ocelové kartáče. Bez tohoto vybavení se v praxi opravdu neobejdete.