Radlice na sníh se hodí i na chalupu

20.02.2020

Pořádnou zimu jste pro letošek už definitivně pochovali, ovšem po příjezdu do hor jste se na chalupu kvůli sněhové nadílce ani nedostali? Tak lopatu do ruky a hurá odhazovat. Nebo si to můžete zjednodušit, nakopnout traktor, nasadit radlici na sníh a přístup si zajistit mnohem dřív a pohodlněji.

Radlice na sníh
Radlice na sníh

Nevyzpytatelné počasí vyžene silničáře opět do práce

A nejen je. I když jejich technika je mnohem univerzálnější a pochopitelně výkonnější. Radlice na sníh spolu s posypovým mechanismem si budou ve vysokohorských oblastech klestit cestu závěji. Podle aktuální předpovědi by se měla zima do Česka vrátit a zejména na horách potěšit návštěvníky bohatou nadílkou. Předčasnou radost z příchodu jara tak musíme zřejmě o pár týdnů odložit.

Na sníh s rozumem aneb technika je základ

Pokud bydlíte vy vyšší oblasti, kde nejspíš také napadne několik čísel nového sněhu, jistě jste patřičně vybavení. V nejlepším případě vlastníte malý traktor, který se dá celoročně využívat na obhospodařování půdy i k pracím na zahradě. Dokáže usnadnit orbu nebo kultivování půdy a díky variabilnímu příslušenství jej můžete použít i v zimě. Stačí nasadit radlici na sníh, kterou lze pořídit za rozumné peníze, a můžete se pustit do díla. Pokud však máte jednoosý traktor, počítejte s tím, že radlice zvládne jen menší zátěž v podobě čerstvě napadaného sněhu.

Na velké trable velká technika

Pokud potřebujete zabojovat s pořádnou sněhovou nadílkou nebo udusaným sněhem radlice na traktůrku vám rozhodně nepostačí. V takovém případě je nutné povolat těžší kalibr a nasadit sněhovou frézu, která je do vysokohorských oblastí jako dělaná. Ideální je dvoustupňová s pořádným výkonem a dostatečným záběrem, aby práce byla efektivní, a ne příliš náročná.

Pokud se vám nechce investovat do nákladného vybavení, zkuste se domluvit se sousedem či sousedy a náklady na techniku sdílet.